כניסההתחל ניסיון חינם
כפר סבא

פינוי בינוי ברחובות הגפן והאילנות, כפר סבא

  • הגפן 1
  • הגפן 2
  • הגפן 3
  • הגפן 4
  • האילנות 2

מתחם "מתחם הגפן 1-4" בכפר סבא כולל 5 כתובות ב-2 רחובות. היום יש בו 64 דירות, ואחרי הפרויקט יהיו 234. התכנית אושרה ב-2025. השלב הבא: היתר בנייה.

תכנית מאושרת מקור: משרד הבינוי והשיכון, עודכן 15/08/2026

במבט אחד

השלב עכשיותכנית מאושרתאפשר לבקש היתרי בנייה
דירות במתחם
היום64אחרי הפרויקט234פי 3.7
כתובות5ב-2 רחובות
שטח התכנית6.9 דונםדונם = 1,000 מ"ר
הבניינים הקיימיםנבנו ב-1970לפי מכירות שדווחו לרשות המסים
מספר התכנית405-1207463במבא"ת, אתר מינהל התכנון

מתחם קטן בכפר סבא: 234 דירות אחרי הפרויקט, לעומת 434 במתחם טיפוסי בעיר. בכפר סבא 12 מתחמים ברשימה, ול-9 מהם כבר יש תכנית מאושרת.

באיזה שלב המתחם

מהכרזה על המתחם ועד שהבנייה מתחילה. השלב הנוכחי מסומן.

התכנית אושרה ב-2025. השלב הבא: היתר בנייה.

  1. הכרזה על המתחםלא צוין במקורלא ידוע
  2. הגשת התכנית09/11/2023עבר
  3. הפקדה08/05/2024עבר
  4. אישור התכנית24/12/2025עבר
  5. היתר בנייההשלב הבא
  6. ביצועעוד לא
מה המונחים אומרים
הכרזה
משרד הבינוי והשיכון הכיר באזור כמתחם להתחדשות עירונית. מתחם מוכרז נכנס לרשימה הרשמית.
מסלול מיסוי
מתחם שהוכרז כדי שהפרויקט, בדרך כלל ביוזמת יזם, יקבל הטבות מס.
מסלול רשויות
מתחם שהרשות המקומית מקדמת את התכנון שלו, בסיוע הממשלה.
הפקדה
פרסום התכנית לציבור, כדי שאפשר יהיה לעיין בה ולהגיש התנגדויות.
אישור (מתן תוקף)
האישור הסופי של התכנית ופרסומו ברשומות. מכאן אפשר לבקש היתרי בנייה.
היתר בנייה
האישור של הוועדה המקומית לבנות בפועל לפי התכנית.

המקורות: הסטטוס והמסלול מהרשימה של משרד הבינוי והשיכון; תאריכי ההגשה, ההפקדה והאישור משירות התכניות של מינהל התכנון (Xplan) ומבא"ת. "אחרי רישוי" במאגר: יש היתרי בנייה והביצוע עוד לא החל; "במימוש": בביצוע.

המתחם על המפה

הקו הכחול הוא גבול התכנית, כפי שמינהל התכנון פרסם אותו.

25 מ'צפון

הקו הכחול: גבול התכנית 405-1207463 כפי שהוא מופיע בשירות הקווים הכחולים של מינהל התכנון (Xplan). במפה האינטראקטיבית (GovMap, המרכז למיפוי ישראל) הגבול מסומן באדום, כדי שלא יתבלבל עם קווי החלקות.

הכתובות בפינוי בינוי הגפן 1-4, כפר סבא

הבניינים בכתובות האלה נמצאים בתחום התכנית 405-1207463, לפי מבא"ת (כתובות המתחם ותיאור המיקום) ולפי נתוני החלקות (עסקאות רשות המסים ובקשות להיתר בנייה של הוועדות המקומיות). 5 כתובות ב-2 רחובות.

האילנות כתובת אחת

כל הפינוי בינוי ברחוב האילנות ←
  • האילנות 2, כפר סבאגוש 7602 חלקה 178 · נבנה ב-1970

הגפן 4 כתובות

כל הפינוי בינוי ברחוב הגפן ←
  • הגפן 1, כפר סבאגוש 7602 חלקה 183 · נבנה ב-1970
  • הגפן 2, כפר סבא
  • הגפן 3, כפר סבא
  • הגפן 4, כפר סבא

יש לבדוק בתכנית עצמה. הרשימה נאספה ממקורות שונים ואינה מחליפה את התשריט ואת הוראות התכנית.

מה קובעת התכנית

התכנית היא המסמך שקובע מה מותר לבנות במתחם, וכמה.

מטרות התכנית, כפי שהוא מופיע בשירות התכניות של מינהל התכנון (405-1207463):

קביעת מתחם התחדשות עירונית הכולל הריסת מבנים קיימים והקמת של מבני מגורים המשלבים מסחר בקומת הקרקע ומבנה ציבור.

עיקרי ההוראות, הכמויות והתשריט בעמוד התכנית בהתכנית במבא"ת.

ייעודי הקרקע בתכנית

  • דרך מאושרת
  • דרך מוצעת
  • מגורים ד'
  • שטח ציבורי פתוח
  • שטחים פתוחים ומבנים ומוסדות ציבור

נתוני התכנית

שם התכנית
התחדשות מתחם הגפן 1-4, כפר סבא
מספר התכנית
405-1207463
סוג התכנית
תכנית מתאר מקומית
היתרי בנייה לפי התכנית
תכנית שמכוחה ניתן להוציא היתרים או הרשאות
ועדת התכנון
כפר סבא
שטח התכנית
6.906 דונם
השלב במינהל התכנון
אישור · פרסום אישור
הגשת התכנית
09/11/2023
החלטה לפרסם להתנגדויות (הפקדה)
08/05/2024
אישור סופי (פרסום ברשומות)
24/12/2025
הסטטוס במבא"ת
מאושרת, 15/12/2025
דירות לפני התכנית
64 יח"ד
דירות נוספות בתכנית
+170 יח"ד
שינוי בשטח למגורים
+28,894 מ"ר
שינוי בשטח למסחר
+1,500 מ"ר
שינוי בשטח למבני ציבור
+2,500 מ"ר

מקור: שירות הקווים הכחולים של מינהל התכנון (Xplan, שכבת "תכניות מקוונות") ומבא"ת. הכמויות כפי שנרשמו בתכנית, ולא בהכרח זהות למספר הדירות במאגר של משרד הבינוי והשיכון. התכנית במבא"ת.

גושים וחלקות

חלקה: יחידת הקרקע הרשומה בטאבו. גוש: קבוצה של חלקות.

9 חלקות בגוש אחד. גוש 7602: 61, 178, 181, 182, 183, 193, 195, 197 ו-198.

גוש וחלקהכמה מהחלקה בתכניתשטח החלקה (מ"ר)שנת בנייהמכירות שדווחוכתובותכלולה גם במתחם
גוש 7602 חלקה 61חלק מהחלקה2,278---יוספטל
גוש 7602 חלקה 178כל החלקה1,187197012האילנות 2-
גוש 7602 חלקה 181כל החלקה684197014--
גוש 7602 חלקה 182כל החלקה801197014--
גוש 7602 חלקה 183חלק מהחלקה1,292197014הגפן 1-
גוש 7602 חלקה 193כל החלקה57----
גוש 7602 חלקה 195חלק מהחלקה1,884----
גוש 7602 חלקה 197חלק מהחלקה1,700----
גוש 7602 חלקה 198כל החלקה1,126----

מקור: מבא"ת (סטטוטורי) + חיתוך קדסטר (GIS). "כל החלקה" ו"חלק מהחלקה" כפי שמסומן בתכנית במבא"ת; אחוז הוא החלק של החלקה שבתוך הקו הכחול (גבול התכנית), לפי חיתוך עם מפת החלקות. שנת הבנייה והמכירות: לפי עסקאות הנדל"ן שדווחו לרשות המסים בחלקה (שנת הבנייה השכיחה בדיווחים, לפני אישור התכנית). 1 מהחלקות כלולות גם במתחם אחר (תכניות חופפות או סמוכות).

הכרעות שמאי מכריע במתחם

שמאי מכריע: שמאי שממנה משרד המשפטים כדי להכריע במחלוקת על שווי, בעיקר בהיטל השבחה.

2 הכרעות בחלקות המתחם, 2021, שמאי אחד.

היטל השבחה: מחלוקת על ההיטל שהוועדה המקומית גובה כשתכנית מעלה את שווי הקרקע. ההתאמה לפי גוש וחלקה, ולכן ההחלטה עוסקת בחלקה, ולא בהכרח בפרויקט ההתחדשות עצמו.

2 הכרעות באותן חלקות (בלי מספרים שאותרו בטקסט)

מקור: מאגר ההחלטות של משרד המשפטים (שמאי מכריע, השגות רמ"י וועדת ההשגות), לפי הגוש והחלקה שבהחלטה. מה שנקבע: ממצאים שאומתו מול טקסט ההחלטה. "שווי" כאן הוא מה שהשמאי המכריע קבע.

שאלות נפוצות

באיזה שלב נמצא מתחם הפינוי בינוי "מתחם הגפן 1-4" בכפר סבא?

לפי הרשימה של משרד הבינוי והשיכון, הסטטוס של מתחם "מתחם הגפן 1-4" בכפר סבא הוא "תכנית מאושרת לפני מימוש". התכנית אושרה ב-2025. השלב הבא: היתר בנייה.

אילו כתובות כלולות בפינוי בינוי "מתחם הגפן 1-4" בכפר סבא?

לפי מבא"ת ונתוני החלקות, בתחום התכנית: האילנות 2, כפר סבא; הגפן 1, כפר סבא; הגפן 2, כפר סבא; הגפן 3, כפר סבא; הגפן 4, כפר סבא. יש לבדוק בתכנית עצמה.

האם האילנות 2, כפר סבא בפינוי בינוי?

לפי מבא"ת ונתוני החלקות, הבניין בהאילנות 2, כפר סבא נמצא בתחום מתחם הפינוי בינוי "מתחם הגפן 1-4" (תכנית מאושרת). יש לבדוק בתכנית עצמה.

באילו גושים וחלקות נמצא המתחם "מתחם הגפן 1-4"?

9 חלקות ב-גוש: 7602.

כמה דירות יהיו במתחם "מתחם הגפן 1-4"?

לפי הנתונים שפורסמו במאגר של משרד הבינוי והשיכון: 64 דירות קיימות, תוספת של 170 דירות, 234 דירות מוצעות.

האם יש הכרעות שמאי מכריע במתחם "מתחם הגפן 1-4"?

כן. במאגר 2 החלטות בגושים ובחלקות של המתחם, האחרונה מ-03/08/2021.

עוד באותו אזור

שאלו את מכריע על פינוי בינוי והתחדשות עירונית

למשל: "מה שיעור הרווח היזמי שנקבע בפינוי בינוי?" כל תשובה עם ציטוט וקישור לעמוד במקור.

לשאול את מכריע

מאמרים על פינוי בינוי

המתחם ברשימה הרשמית: "מתחם הגפן 1-4", מספר 5011089. מקור: מתחמי התחדשות עירונית במסלולי רשויות ומיסוי שעברו הכרזה, משרד הבינוי והשיכון (הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית), באתר data.gov.il. עדכון המאגר: 15/08/2026.

הנתונים בעמוד מוצגים כפי שפורסמו במקורות שמצוינים ליד כל אחד מהם. הם אינם תחליף לבדיקה בתכנית עצמה, במסמכי הרישום ובוועדה המקומית, או לחוות דעת של שמאי מקרקעין מוסמך.

לכל המתחמים בכפר סבא ←